Bilancování za rok 2007

Rok se sešel s rokem a je tu další bilancování.

Rok se sešel s rokem a je tu další bilancování. Rok 2007 byl pro Srdce Erinelu bezpochyby významný. Na jednu stranu skončila unie s RomiKovci, kteří šli vlastní cestou a možnost přiřadit svůj Poinar k Erinelu nakonec zavrhli, na druhou stranu na podzim přišli dva velmi perspektivní noví autoři, Arli a Tiara. Zejména Arli láme všechny rekordy v tvorbě, a jestli to půjde dál, brzy bude Erinelu rozumět stejně dobře jako sami zakladatelé. Příjemné je i obnovení československého charakteru Srdce Erinelu.

I po tvůrčí stránce byl rok 2007 mimořádně plodný. Na jeho začátku byl po dlouhé době Drekinovy práce a následné pauze vydán modul Tajemství ledovce. Ve stejné době byla dopsána větší část Božských pantheonů, jejichž dokončení, korektury a sazba se však protáhly až do června. Snad právě to ponouklo Paskala k hledání cesty k automatické sazbě – ale to předbíhám. Z té méně viditelné, protože zatím nevydané tvorby můžu jmenovat hlavně moduly zabývající se Isengarem – Otroky mágů popisující město Lender od Dukolma a z Arliho tvorby již hotové (pouze čekající na sazbu) Kráľovstvo mágie o Zeelandii, Česť i slabosť medvedích klanov o Rufinii a Galion a ríša čarovných kovotepcov o Julské říši. Také se konečně naplno rozběhla reforma Númenaru, takže modul Moc modré krve nejspíš bude na světě ještě před koncem zimy. Překlad Hlavního modulu do angličtiny se zasekl zhruba v 10% – zatím bylo moc jiné práce a než začneme expandovat do ciziny, měli bychom mít alespoň reformu modulů hotovou. Rozběhly se dva nové projekty – Tiara začala psát herbář a Chrochta a já jsme začali s Kupcovým průvodcem, tedy modulem popisujícím ekonomiku a obchod na Erinelu.

Zatím jsem nezmínil tu nejnápadnější změnu – nový web. Některé funkce (třeba soukromé zprávy) na něm ještě nefungují, ale umožňuje několik nových vychytávek, jako jsou třeba tagy. Hlavně podporuje angličtinu, což se bude hodit, až se začneme otevírat světu.

Současně s novým webem přišel nový systém tvorby, založený na .xml editoru a technologii sdlení dat Subversion. Běžní čtenáři to asi nepoznají, ale tvůrcům tento systém hodně usnadní práci a hlavně spolupráci. A spolupráce je základním kamenem Srdce Erinelu. Takhle můžeme snadno sdílet výsledky své práce a pracovat souběžně na stejném modulu. Paskal také pracuje na skriptu automatizujícím sazbu, takže se máme na co těšit.

Ano, máme se na co těšit – v roce 2008 bude mít Srdce Erinelu svůj program na PragoConu, jen co bude zprovozněn sázecí skript vyjde Království magie a počítat můžeme i s vydáním Moci modré krve. Co dalšího nám příští rok nachystá je těžké odhadnout. Nezbývá než doufat, aby byl aspoň tak úspěšný jako rok 2007.